Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

„Myślę, że jesteś dziwny i bardzo cię lubię” – interdyscyplinarny projekt Joanny Pawlik


Wystawa w Małopolskim Ogrodzie Sztuki prezentuje najnowsze prace Joanny Pawlik i jej przyjaciół z warsztatów terapii zajęciowej Fundacji Artes w Krakowie: Grzegorza Jasińskiego, Kamila Kowalczyka, Katarzyny Lei, Moniki Naziemiec, Marzeny Szurek, Tomasza Wysockiego.

 

kuratorka: Anna Bargiel

 

Projekt stanowi kontynuacje działań artystki, absolwentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, związanych z problematyką ograniczeń ludzkiego ciała. Joanna Pawlik w swojej twórczości - malarstwo, rysunek, fotografia oraz wideo – rozpracowuje pojęcie normy społecznej oraz atakuje, często w przewrotny sposób, niepełnosprawność z obu stron, gdyż sama jest osobą o alternatywnej motoryce (w dzieciństwie straciła prawą nogę). Jednym z celów autorki wystawy jest odczarowanie mitu „osoby niepełnosprawnej” jako tej, której trzeba szczególnie pomagać i współczuć oraz jako „super-bohatera”, którego należy podziwiać.

 

 

Tytuł wystawy „Myślę, że jesteś dziwny i bardzo cię lubię” (org. I fink u freeky and I like you a lot) jest cytatem z utworu południowoafrykańskiego zespołu Die Antwoord (używającego w tekstach piosenek slangu subkultury Zef, czyli potocznego, niedoskonałego języka angielskiego). W ten sposób artystka odwołuje się do anty-wirtuozerii, która jest jedną ze stosowanych przez nią strategii. Polega ona na świadomej rezygnacji ze swoich umiejętności - na kilku poziomach - zarówno, jeśli chodzi o poruszanie się (przez akt odrzucenia protezy, która umożliwia artystce „normalne” chodzenie), ale także wyrzeczenie się swoich malarskich umiejętności warsztatowych i pokazanie swoich prac na równi z pracami artystów – amatorów.

 

Twórczość  Joanny Pawlik, laureatki nagród i stypendiów artystycznych przyznanych w Polsce i w USA, dotąd była pokazywana na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w naszym kraju i poza jego granicami.  


Bilety:

Wstęp wolny.

Wystawa czynna w terminie 5 - 28 września, w godz. 12.00 - 19.00

Wernisaż wystawy 4 września o 19.00.

 

04 Września 2015 godzina 19.00

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej