Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

Topografia/Typografia

wystawa


Topografia/Typografia to wystawa o przenikaniu się liternictwa i przestrzeni publicznej. Projekt analizuje, jak typografia wpływa na charakter otoczenia, i odwrotnie, jak konkretna przestrzeń determinuje formę liter, szyldów i reklamy stanowiących mocny estetyczny aspekt codzienności. Zbiór literniczych artefaktów z różnych krajów będzie okazją, by prześledzić sposoby rozpoznawania i oswajania przestrzeni publicznej. Zaprezentowane zostaną między innymi historia rozwoju polskiego kroju narodowego, kroje miejskie i regionalne, projekty liter tworzone dla danego miejsca w węższym lub szerszym znaczeniu, publikacje prezentujące kolekcje miejskiej typografii, projekty dotyczące porządkowania szyldów i reklam w przestrzeni miejskiej. Wystawie towarzyszyły będą spotkania, wykłady i spacery śladami krakowskiej typografii.
 
Wystawa czynna od 26 października do 30 listopada od godz. 11.00 do 18.00 (z wyłączeniem 1 oraz 11 listopada)
 
 
PROGRAM:
 

25.10.2014, sobota, godz. 18.00, OTWARCIE / Sala Ingardena, Pauza in Garden, Małopolski Ogród Sztuk

Podczas otwarcia odbędzie się rozmowa z Agnieszką Łakomą, Plastykiem Miasta Krakowa. Porozmawiamy o krakowskiej typografii w przestrzeni publicznej. Jak centrum miasta wyglądało przed wprowadzeniem Uchwały o utworzeniu parku kulturowego i jak wygląda obecnie?  Zastanowimy się też, jaki potencjał typograficzny ma Kraków. 

 

Agnieszka Łakoma – doktor nauk plastycznych, artystka grafik, projektantka grafiki użytkowej. Absolwentka Wydziału Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki, laureatka nagród i wyróżnień w konkursach graficznych.

 

26.10.2014, niedziela, godz. 12.00, OPROWADZANIE KURATORSKIE / start: Sala Ingardena

Anna Zabdyrska, kuratorka wystawy, rozwinie zaprezentowane wątki i opowie o kolekcji typograficznych artefaktów z całego świata.

 

28.10.2014, wtorek, godz. 18.30, TYPOGRAFIA W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ / Pauza in Garden

Goście: Tomasz Bierkowski i Filip Blažek, prowadzenie: Anna Zabdyrska

W jaki sposób litery są związane z daną przestrzenią? Czy można mówić o typograficznej tożsamości miasta, regionu, państwa? Spotkanie będzie poświęcone roli typografii w przestrzeni publicznej i wzajemnym relacjom tych dwóch dziedzin.

Spotkanie w języku angielskim

 

Tomasz Bierkowski – projektant, krytyk, wykładowca akademicki. Absolwent katowickiej filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wykładowca typografii w ASP w Katowicach. Autor książki O typografii (2007).

 

Filip Blažek – projektant, dziennikarz, wykładowca, jeden z założycieli czeskiego magazynu poświęconego projektowaniu graficznemu i typografii „Typo” oraz związanego z nim serwisu internetowego typo.cz. Jest czeskim przedstawicielem w międzynarodowej organizacji ATypI (Association Typographique Internationale).

               

4.11.2014, czwartek, godz. 19.00, POKAZ FILMU SIGN PAINTERS / sala kinowa MOS

Wprowadzenie: Zofia Oslislo-Piekarska

Film Sign Painters opowiada o amerykańskiej tradycji ręcznego malowania znaków i szyldów. Dokument pozwala zajrzeć w specyficzny świat profesjonalistów-fascynatów pracujących na styku sztuki i marketingu.

 

Zofia Oslislo-Piekarska – projektantka książek, pasjonatka liter. Absolwentka Projektowania Graficznego na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Asystentka w Katedrze Projektowania Graficznego ASP w Katowicach, gdzie wykłada przedmioty związane z liternictwem, typografią i edytorstwem.                                           

 

8.11.2014, sobota, WARSZTATY DLA DZIECI / Sala Ingardena

Godz. 11.00–13.00, Pismo traw, bambusów i kwiatów wiśni / Sztuka kaligrafii chińskiej i japońskiej Warsztaty dla dzieci – i nie tylko. Skąd pochodzą znaki pisma chińskiego i japońskiego i jak je namalować? Czy pędzel jest jak miecz samuraja? Ile znaków ma chiński alfabet?

 

Godz. 15.00–17.00, Kaligrafia – taniec ręki / O sztuce kaligrafii w Europie. Warsztaty dla dzieci – i nie tylko. Jak pisać pięknie? Czy litery mają brzuszki i ogonki? Czy można pisać mopem?

Poznaj zasady pięknego pisma i odkryj, co potrafi twoja ręka na papierze.

 

Warsztaty prowadzi Tomasz Wełna – artysta grafik, absolwent i wieloletni pracownik w Pracowni Liternictwa w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projektant krojów pism, właściciel Szkoły Rysunku i Malarstwa OKO w Krakowie.

 

9.11.2014, niedziela, godz. 12.00, SPACER SZLAKIEM ARCHITEKTURY I TYPOGRAFII / start: wejście do MOS-u od strony ul. Szujskiego

Krzysztof Jakubowski poprowadzi spacer śladami krakowskiej typografii. Spod Małopolskiego Ogrodu Sztuki ulicami Dolnych Młynów, Garncarską, Retoryka skierujemy się w stronę Wisły, a następnie z powrotem, przez ulicę Włóczków przejdziemy w stronę hotelu Cracovia. Spacerowi towarzyszy mapa z zaznaczonymi punktami spaceru.

 

Krzysztof Jakubowski – publicysta, miłośnik i popularyzator historii Krakowa, autor zbioru szkiców Kraków na starych widokówkach oraz książki o historii krakowskich kawiarni i cukierni Kawa i ciastko o każdej porze. Jeden z autorów Spacerownika Krakowskiego i wielu publikacji zbiorowych dotyczących historii Krakowa.

 

12.11.2014, środa, godz. 18:30, SPACERKIEM PO NOWEJ HUCIE OD ALEJI LENINA DO PLACU REGANA / Pauza in Garden

Maciej Miezian, specjalista zajmujący się dziejami Nowej Huty, pracownik tamtejszego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, opowie o tym, co znajdziemy na tablicach z nazwami ulic w Nowej Hucie i co znaczyła „typografia w przestrzeni publicznej” w czasie powstawania dzielnicy. Poruszymy też temat tego, co było piękne, a obecnie zostało zapomniane: unikatowych nowohuckich neonów.                                       

 

Maciej Miezian – historyk sztuki, publicysta, sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie, kustosz Dworku Jana Matejki w Krzesławicach, pracownik Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Oddział Dzieje Nowej Huty.

 

30.11.2014, niedziela, godz. 12.00, OPROWADZANIE KURATORSKIE / start: Sala Ingardena

Na zakończenie wystawy Anna Zabdyrska, kuratorka wystawy, po raz drugi rozwinie zaprezentowane wątki i opowie o kolekcji typograficznych artefaktów z całego świata.

 

 

Kuratorka wystawy: Anna Zabdyrska

Identyfikacja graficzna wystawy: Anna Zabdyrska

Architektura wystawy: LATALAdesign

Autorzy zdjęć: Grzegorz Cholewiak, Magdalena Czerska, Łukasz Dąbrowski, Dariusz i Magdalena Długosz, élisa Felz, Karolina Fidyk, Lucyna Jodłowska, K.J., Agata Leszczyńska, Marian Misiak, Zofia Oslislo-Piekarska, Przemysław Paliwoda, Aneta Stańska, Piotr Starzec, Agnieszka i Mariusz Szewczyk, Katarzyna Wojdyła, Lubomira Trojan

Wideo: Kuba Garścia - http://www.studiokiosk.eu/

Produkcja wystawy: Joanna Warchoł

Montaż wystawy: Filip Budweil, Agnieszka Frajberg

Redakcja tekstów: Magdalena Petryna

Korekta tekstów: Paulina Orłowska

Tłumaczenie tekstów: Karolina Kolenda

 

O ile nie zaznaczono inaczej cytowane wypowiedzi pochodzą z wywiadów przeprowadzonych przez kuratorkę. 

 


Bilety:

wstęp wolny

 

 

Dodatkowe informacje:

Projekt zrealizowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

30 Listopada 2014 godzina 18.00

Organizatorzy:

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - Małopolski Ogród Sztuki

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej