Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

Osie czasu - Wystawa DDJM w krakowskiej Galerii Architektury GAGA

wernisaż (19.00)


Projektują już 40 lat. Nie szokują, nie czarują formą. Z dbałości o estetykę nawet najbardziej komercyjne projekty mają u nich wypieszczony detal. Marek Dunikowski już w grudniu otworzy wystawę swojej pracowni DDJM w Galerii Architektury GAGA.

 

Zaledwie dwa miesiące po obronie dyplomu w 1974 roku Dunikowski wspólnie z Wojciechem Miecznikowskim (współpracują razem do dziś) zwyciężył w międzynarodowym konkursie na projekt Biblioteki Narodowej w Damaszku. Aby zdobyć pieniądze na bilet lotniczy Miecznikowski zmuszony był sprzedać rodzinny fortepian. To był początek pełnej sukcesów kariery obu krakowskich architektów, którzy bez mała 40 lat prowadzą jedną z najbardziej rozpoznawalnych pracowni architektonicznych w kraju. W 1998 roku Marek Dunikowski znalazł się w gronie 25 najbardziej wpływowych Polaków według tygodnika Wprost. Zaliczono go wówczas do „elity architektów wyznaczająca nowy standard”. W 2004 odebrał Honorową Nagrodę SARP.

 

Racjonalizm i ponadczasowość

 

 

Architekturę Marka Dunikowskiego i jego zespołu cechuje perfekcyjny warsztat, racjonalizm i ponadczasowość. Nawet najbardziej komercyjne projekty mają u niego wypieszczony detal.

Raz w roku odwiedza Amerykę, ale to krakus z krwi i kości. Nie kryje, że wiele w jego życiu wydarzyło się przez przypadek. Dunikowski jest modernistą, ale modernizm to dla niego nie tylko awangarda przełomu lat 20. i 30., ale też odwołania do wczesnego modernizmu wiedeńskiego, holenderskiego De Stijlu, Art Deco czy minimalistycznej architektury schyłku lat 50. XX wieku.

Za najbardziej istotne osiągnięcie Dunikowskiego i biura DDJM uważane jest muzeum obozu zagłady w Bełżcu. Ten betonowy budynek przejmuje swoją surowością. Zdaje się znikać w ziemi, sprawiając wrażenie, że zastyga w betonie wagony bydlęce, którymi Niemcy zwozili lwowskich i lubelskich Żydów na miejsce zagłady. Obiekt oddziałuje prostotą formy, siłą surowego betonu i rdzewiejących pasów z żeliwa. Największe wrażenie wywiera sala pustki ukryta w głębi budynku – mroczna otchłań, której wnętrze skłania do refleksji.

Na wystawie w krakowskiej Galerii Architektury GAGA można zobaczyć 22 projekty biura połączone z lokalnymi wydarzeniami społeczno-politycznymi. Zwiedzający będą mogli w ten sposób doświadczyć przenikania się architektury z codziennym życiem mieszkańców Małopolski. Nie każdy wie, że Dunikowski wprawny architekt to także wybitny gawędziarz. Tą mniej znaną stronę krakowskiego projektanta odsłoni wystawa „Osie czasu” pełna osobistych opowieści i anegdot.

 

Galeria Architektury GAGA

 

Została otwarta w czerwcu 2013 roku ale swoją artystyczną działalność zainaugurowała we wrześniu wystawą Bolesława Stelamcha. Jej nazwa jest skrótem od Gallery of Architecture in Garden of Arts. To pierwsza tego typu autorska galeria architektury w Krakowie, stworzona na wzór berlińskiej Aedes, ma być miejscem wystaw, dyskusji i debat. Galeria stanie się nie tylko przestrzenią wystaw - krajowych i zagranicznych architektów, ale też miejscem inspirujących, a czasem i prowokujących debat. To miejsce tworzone przy udziale środowiska architektonicznego, którego działalność jest jednak egalitarna, otwarta i zrozumiała dla wszystkich. GAGA nie zajmie konkretnego pomieszczenia, będzie natomiast w miarę potrzeb anektowała różne przestrzenie MOS-u. Będzie to miejsce z charakterem, autorskie, zaangażowane, z dziennikarską dociekliwością prowokujące do dyskusji.

 

 

 


Bilety:

Wystawa czynna od 22 grudnia do 31 stycznia, od wtorku do piątku w godz. 11.00 - 19.00.

 

wstęp wolny

20 Grudnia 2013 godzina 19.00

Organizatorzy:

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie - Małopolski Ogród Sztuki

Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej