Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

!ART COME OUT! spotkania z mistrzami fotografii

Fotobzik zaprasza nspotkanie z fotografem Kacprem Kowalskim


Trzykrotny zdobywca nagrody World Press Photo zaprezentuje, w rozmowie z Wiktorią Michałkiewicz, swoją najnowszą książkę OVER.
OVER to cykl fotografii z lotu ptaka pokazujących świat, który istnieje tylko przez kilka poranków w roku. I jest dostępny tylko dla nielicznych.

"Wieczne poszukiwanie świata, który byłby tylko mój. Szukanie formy, która tylko sugeruje treść. Która prowadzi, ale nie definiuje. Nie jest ważne, co widzę. Ważne jest to, co odczuwam, gdy patrzę.Zobacz, wydałem o tym książkę! OVER: 47 fotografii dokumentalnych + 1 nie" - cyt. za Kacper Kowalski.

Kariera Kacpra Kowalskiego jako pilota rozpoczęła się dwadzieścia lat temu – mniej więcej w tym samym czasie zaczął fotografować. Jako paralotniarz, pilot samolotów i wiatrakowców, wznosił się w powietrze z silnikiem przymocowanym do pleców, by odkrywać świat form, kształtów i wzorów, który odsłaniał się tylko przed jego oczami. Z poziomu stu pięćdziesięciu metrów nad ziemią krajobraz, który widział i fotografował zmieniał się w abstrakcyjne kadry, które chciał zobaczyć. Poszukiwanie kolejnych ujęć sprawiło, że latanie stało się uzależnieniem, a aparat wymówką do odkrywania nieskończoności w powietrzu – w stanie nie-bycia, pomiędzy ekscytacją a medytacją. 
W 2015 roku coś się zmieniło – Kowalski poczuł, że pewien etap jego twórczości został zamknięty: nie tylko dlatego, że jego oko mogło być zastąpione przez aparat przymocowany do drona, ale również dlatego, że artystyczna wizja, która wyróżniała jego zdjęcia przez lata kariery, przestała przynosić mu satysfakcję. To był początek projektu „Over”. 
Zimą 2016 roku Kowalski znowu znalazł się w powietrzu – by rozpocząć kolejną podróż, jak miało się okazać najbardziej osobistą. Zamiast świadomie szukać obrazów, fotograf dał się prowadzić emocjom. Wznosząc się w zimowym, ostrym powietrzu był zawieszony w czasie i przestrzeni osiągając nowy punkt widzenia, którego efektem są poetyckie i personalne obrazy, które poza znanymi z jego poprzednich projektów sekwencji abstrakcyjnych wzorów, odzwierciedlają stan umysłu. 

O artyście

Kacper Kowalski urodził się w 1977 roku. Jako architekt z wykształcenia, przez cztery lata zajmował się projektowaniem budynków – zrezygnował z tego zajęcia poświęcając się lataniu i fotografii. Jego prace były nagradzane i otrzymywały wyróżnienia na wielu międzynarodowych konkursach, w tym World Press Photo (2009, 2014, 2015), Picture of the Year International (69POYi, 71POYi) i wielu innych. Jego prace są wystawiane w galeriach na całym świecie – w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Berlinie, Frankfurcie, Wiedniu, Kopenhadze, Moskwie i wielu innych. Reprezentuje go agencja Panos Pictures. Mieszka i pracuje w Gdyni.

OVER – książka fotograficzna
Zdjęcia i teksty: Kacper Kowalski
Oprawa graficzna: Anna Nałęcka – Milach / Tapir Book Design
Ilość stron: 98
oprawa: miękka
Edycja: 800
Edycja specjalna: 50
Gdynia 2017

Więcej informacji:

http://www.kacperkowalski.pl/pl/project/ksiazka-over

http://overkacperkowalski.pl/


 


Bilety:

wstęp wolny

13 Lutego 2018 godzina 19.00

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej