Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

Wróg Publiczny- István Tasnádi

czytanie pod opieką reżyserską Jakuba Roszkowskiego w ramach 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia


Brandenburgia. XVI wiek. Wędrowny hodowca koni Michael Kohlhaas wiezie na targ swoje najlepsze wierzchowce. Dwa z nich zostają mu bezprawnie zabrane. Kohlhaas nie godzi się na pokorne znoszenie krzywd i postanawia walczyć z bezprawiem, kumoterstwem i zepsuciem. Sam. Wszelkimi sposobami.

Historię tę (bazującą na prawdziwych wydarzeniach) opisał w swojej noweli Heinrich von Kleist. Teraz zaś István Tasnádi (węgierski dramatopisarz, znany w Polsce między innymi ze sztuk Cyber Cyrano i Fedra) we Wrogu publicznym w sposób niezwykle oryginalny ją przetwarza. Buduje hipnotyzujący, groteskowy i groźny świat, w którym wydarzenia te śledzimy z perspektywy… prowadzonych na rzeź koni. Prapremierę tej mocnej i bardzo aktualnej sztuki wystawił na Węgrzech z ogromnym sukcesem Árpád Schilling. Warto zaprezentować ją też we współczesnej Polsce. 

 

Po czytaniu odbędzie się rozmowa na temat nowej dramaturgii węgierskiej i promocja nowej antologii pt. Wróg publiczny i inne dramaty węgierskie. Goście spotkania: Ildikó Lőkös – dramaturg, znawca współczesnego dramatu węgierskiego, Patricia Pászt – tłumacz dramatów polskich, Daniel Warmuz – tłumacz dramatów węgierskich oraz Jakub Roszkowski - reżyser czytania. 

 

OBSADA: Agnieszka Judycka, Wanda Skorny, Rafał Dziwisz, Marcin Kalisz, Tomasz Międzik, Marcin Sianko, Wojciech Skibiński, Jerzy Światłoń

 

Czytanie odbędzie się jako wydarzenie towarzyszące 10. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia.

Program realizowany we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier, Instytutem im. Balassiego oraz Centrum Węgierskim w Krakowie w ramach Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016-2017. 

 

 


Bilety:

wstęp wolny 

Dodatkowe informacje:

sala kinowa MOS

15 Grudnia 2017 godzina 13.00

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej