Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

Przywrócone arcydzieła w MOS: Stan posiadania

Krzysztof Zanussi i Artur Żmijewski goścmi kolejnej edycji Przywróconych arcydzieł. Łukasz Maciejewski zaprasza na projekcję filmu "Stan posiadania" z 1989 roku.


Ona: cierpiąca na neurozę i depresję była cenzorka i on: młodszy, mniej skażony systemem i pełen wiary. Tomek i znacznie od niego starsza Julia poznają się w poczekalni przychodni lekarskiej. Julia jest po operacji i panicznie boi się, ze nikt po nią nie przyjdzie. Przełamując jej opór i złośliwości Tomek oferuje jej pomoc. W ten sposób dowiaduje się, że kobieta jest samotna, niedawno straciła pracę, a za chwilę straci również wynajmowane mieszkanie. Nie mając innego wyjścia Julia - pozostawiona bez dachu nad głową - zgadza się spędzić noc w domu Tomka. Tam poznaje jego matkę Zofię, dobrą, wrażliwą i błyskotliwą kobietę. W tajemnicy przed Tomkiem zdradza jej, że pracowała jako cenzorka prasy.

 
Na tle rozmyślań o miłosierdziu i odkupieniu, reżyser Krzysztof Zanussi kreśli smutny romans z Krystyną Jandą i Arturem Żmijewskim w rolach głównych. Film z 1989 roku wyróżnia się także znakomitą muzyką Wojciecha Kilara i intrygującymi zdjęciami Sławomira Idziaka. Sam reżyser nazwał "Stan posiadania" żartobliwie filmem "niemal katechetycznym". Poruszył w nim temat zarówno wtedy, jak i dziś drażliwy: jak współżyć z ludźmi, którzy za czasów władzy ludowej znajdowali się po innej stronie barykady. Pytał również o to, czy za okazywanym miłosierdziem nie kryje się pycha i ile warte są nasze przekonania bez konfrontacji z rzeczywistością.
 
Skromny, zrealizowany przez siedmioosobową ekipę i często improwizowany obraz zdobył wielkie uznanie na wielu festiwalach. W Strasburgu nagrodziło go jury, w Moskwie odebrał nagrodę jury ekumenicznego, a w Viareggio Artur Żmijewski otrzymał Platinium Award dla najlepszego aktora.
/na podstawie: Ale Kino/
 

film psychologiczny, Polska, 1989, 102 min.

reżyseria: Krzysztof Zanussi

obsada: Andrzej Łapicki, Artur Żmijewski, Krystyna Janda, Maja Komorowska


Bilety:

12 zł 

22 Stycznia 2018 godzina 19.00

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej