Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

Bolesław Śmiały. Premiera na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki

Pycha kroczy przed upadkiem.


Śmiały władca versus święty męczennik.

Państwo versus Kościół.

Władza versus władza.

 

Paweł Świątek, reżyser nowej adaptacji „Bolesława Śmiałego”, zaprasza do dyskusji nad egoizmem każdej władzy - i tej świeckiej i tej duchowej.  Pycha władzy jest ponadczasowa, znamy ją doskonale ze współczesnej polityki: brak kompromisu, osobisty rewanżyzm czy uciekanie się do rozwiązań siłowych. Reżyser zastanawia się też z czego wynikają niejednokrotnie szalone, nieracjonalne decyzje i czyny władców. Demony? Opętanie?

 

Opublikowany w 1903 roku dramat Stanisława Wyspiańskiego przedstawia polityczny, ale i mocno personalny konflikt między przedstawicielami różnej władzy. Budujący państwową potęgę Bolesław Śmiały (zwany także Szczodrym) idzie na zwarcie z mającym posłuch wśród ludu, kwestionującym poczynania monarchy biskupem Stanisławem. Biskup zaś oskarża króla o sodomię, nadmierne jego zdaniem ukaranie kobiet, które miały dopuścić się zdrady i zbytnie folgowanie swoim rycerzom.

 

Zarówno król Bolesław jak i biskup Stanisław posiadali duży wpływ na obraz naszego państwa - zarówno ten społeczny jak i polityczny. Ich konflikt oparty na wzajemnej niechęci doprowadził do ponad stuletniej utraty korony. Bolesław Śmiały to próba oglądu tego, co się dzieje z władzą, która czuje się zbyt pewnie mając przekonanie o własnej sile.  

 

Paweł Świątek to m.in. twórca głośnych inscenizacji Doroty Masłowskiej ("Paw królowej" w Narodowym Starym Teatrze), Jana Potockiego ("Rękopis znaleziony w Saragossie" w Teatrze im. Kochanowskiego) i Juliusza Słowackiego ("Beniowski. Król Madagaskaru" w Teatrze IMKA).

 

„Bolesław Śmiały” zyska na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki wyjątkową oprawę, reżyser sięga bowiem po rozwiązania kojarzone z poetyką horroru.Scenografię przygotowuje Marcin Chlanda, za muzykę odpowiada Dominik Strycharski, a w postaci dramatu wcielą się: Pola Błasik, Dorota Godzic, Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Rafał Dziwisz, Rafał Szumera oraz występujący gościnnie Michał Majnicz.

 

Premiera 9 listopada na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Kolejne spektakle - 11, 12, 14, 29 i 30 listopada, bilety w cenie 45, 35 i 15 zł (wejściówki).  

 

Autor projektu jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. Autor korzystał ze stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

 

     

 


Bilety:

Ulgowy 35 zł

Normalny 45 zł 

Dodatkowe informacje:

Współpraca  Segway Tours&Rental, Sienna 17

09 Listopada 2017 godzina 19.00

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej