Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

Bolesław Śmiały

reżyseria Paweł Świątek


Śmiały władca versus święty męczennik.

Państwo versus Kościół.

Władza versus władza.

 

Paweł Świątek, reżyser nowej adaptacji „Bolesława Śmiałego”, zaprasza do dyskusji nad egoizmem każdej władzy - i tej świeckiej i tej duchowej.  Pycha władzy jest ponadczasowa, znamy ją doskonale ze współczesnej polityki: brak kompromisu, osobisty rewanżyzm czy uciekanie się do rozwiązań siłowych. Reżyser zastanawia się też z czego wynikają niejednokrotnie szalone, nieracjonalne decyzje i czyny władców. Demony? Opętanie?

 

Opublikowany w 1903 roku dramat Stanisława Wyspiańskiego przedstawia polityczny, ale i mocno personalny konflikt między przedstawicielami różnej władzy. Budujący państwową potęgę Bolesław Śmiały (zwany także Szczodrym) idzie na zwarcie z mającym posłuch wśród ludu, kwestionującym poczynania monarchy biskupem Stanisławem. Biskup zaś oskarża króla o sodomię, nadmierne jego zdaniem ukaranie kobiet, które miały dopuścić się zdrady i zbytnie folgowanie swoim rycerzom.

 

Zarówno król Bolesław jak i biskup Stanisław posiadali duży wpływ na obraz naszego państwa - zarówno ten społeczny jak i polityczny. Ich konflikt oparty na wzajemnej niechęci doprowadził do ponad stuletniej utraty korony. Bolesław Śmiały to próba oglądu tego, co się dzieje z władzą, która czuje się zbyt pewnie mając przekonanie o własnej sile.  

 

Paweł Świątek to m.in. twórca głośnych inscenizacji Doroty Masłowskiej ("Paw królowej" w Narodowym Starym Teatrze), Jana Potockiego ("Rękopis znaleziony w Saragossie" w Teatrze im. Kochanowskiego) i Juliusza Słowackiego ("Beniowski. Król Madagaskaru" w Teatrze IMKA).

Autor projektu jest laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska. Autor korzystał ze stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Młoda Polska.

 

       

 

TWÓRCY:

Reżyseria: Paweł Świątek

Dramaturgia: Mateusz Pakuła

Scenografia i światło: Marcin Chlanda

Muzyka: Dominik Strycharski

Kostiumy/ charakteryzacja: Marta Wieczorek, Maciej Czuchryta

Producent: Dorota Grzywacz- Kmieć 

 

OBSADA:

Pola Błasik, Dorota Godzic, Marta Konarska, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Rafał Dziwisz, Michał Majnicz (gościnnie), Sławomir Rokita, Rafał Szumera,

Muzyk: Dominik Strycharski

 

ZOBACZ ZWIASTUN 1

ZOBACZ ZWIASTUN 2 


Bilety:

Ulgowy 35 zł

Normalny 45 zł 

Dodatkowe informacje:

Współpraca  Segway Tours&Rental, Sienna 17

Najbliższe terminy:

13 Kwietnia 2018 godzina 19.00 kup bilet

14 Kwietnia 2018 godzina 19.00 kup bilet

15 Kwietnia 2018 godzina 19.00 kup bilet

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej