Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej

Kroki- W & M Physical Theatre UJĘ(ci) (Kanada, Polska) Scena MOS

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL TAŃCA WSPÓŁCZESNEGO 2017 - EDYCJA V POD HASŁEM "SKONFLIKTOWANI?"


Choreografia: Wojciech Mocniej

Koncepcja świateł: Steve Isom i Wojciech Mocniej

Dyrektor artystyczny: Melisa Monterom

Występują: Wojciech Mocniej , Iris Heitzinger

Czas trwania: 50 minut

 

UJĘ(Ci) to wyjątkowy duet Wojciecha Mochnieja i Iris Heitzinger, artystów, którzy spotkali się ponownie na scenie po wielu latach. Projekt UJĘ(Ci ) koncentruje się na przedstawieniu relacji i różnych jej odcieni. Pokazuje także jaki wpływ na nas ma dynamiczne wchodzenie w role, które nie zawsze są oczywiste. Jest to poszukiwanie zrozumienia w wielowymiarowości związku. Spektakl  skupia się także na tożsamości dorosłego człowieka w kontekście uciekającego czasu i cykli dojrzałości by odkryć w sobie na nowo dzikość i otwartość na życie i partnerstwo. Artyści poszukują odpowiedzi na pytanie czy można utrzymać relację z drugim człowiekiem, gdy na przestrzeni czasu zmieniają się jej odcienie i pojawiają się rysy. 

Niewątpliwym atutem jest dojrzałość tancerzy, którzy korzystając ze swoich doświadczeń zbudowali poruszający spektakl. 

 

Wojciech Mochniej - tancerz, choreograf, pedagog. W latach 1991-1994 był tancerzem Śląskiego Teatru Tańca. Od 1995r. jest wykładowca na Wydziale Tańca, School of Creative and Performing Arts na Uniwersytecie w Calgary, Kanada. Współpracował z wieloma artystami m.in: Anną Sokolow, Talley Beatty, Markiem Haim, Stephanie Skura oraz Risą Jaraslow. Brał udział w produkcjach Alpo Aaltokoskiego (Finlandia), Avi Kaisera (Belgia/ Izrael), Pauli Ross, Davidy Monk, Tani Alvarado oraz Peggy Baker (Kanada). Jako artysta improwizujący doskonalił swoje umiejętności oraz wpółpracował z wybitnymi przedstawicielami tego nurtu jak: Ray Chung, Chris Aiken, David Dorfman oraz Martin Keougha. Wspólnie z Melissa Monteros założył Gdański Teatr Tańca oraz Gdańską Szkołę Tańca Współczesnego (1994-2001). Od 2002r. Gdański Teatr Tańca działa jako W&M PHYSICAL THEATRE z siedzibą w Calgary, Kanada. Teatr prezentował swoje spektakle w min. w Kanadzie, Polsce oraz Austrii, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech i we Włoszech. Prace solowe Mochnieja były przedstawiane min.w Kanadzie, Finlandii na Festiwalu “Full Moon Dance” oraz wielokrotnie w Polsce na najważniejszych scenach i festiwalach. Jest pedagogiem który prowadzi warsztaty z tańca współczesnego, improwizacji, choreografii, gyrokinesis oraz pracy z kamerą. W 2002 r. był rezydentem w Bruckner Conservatory ( Austria ). Stworzyl choreografie w polskiej edycji „You can dance – po prostu tańcz”. Magazyn „Dance Europe” nagrodził jego solową pracę „Just po prostu” jako najlepszy performance w kategorii „Male Dancer”. Jest laureatem nagród miasta Gdańska oraz miasta Lublina za zasługi dla tańca współczesnego w Polsce. Mochniej jako wykładowca na Uniwersytecie w Calgary prowadzi zajęcia z tańca współczesnego, choreografii, dance and the camera, improwizacji, performance i repertuaru.

 

Iris Heitzinger - performerka, choreograf, pedagog Absolwentka Uniwersytetu Antona Brucknera w Linz w Austrii. Rezydentka La Caldera / Barcelona oraz tanz_house w Salzburgu. Ukończyła x.IDA / Linz, lauretka stypendium austriackiego Ministerstwa Kultury. Współpracowała jako tancerz / performer z: Vincent Dance Theatre (UK), H2Dance (SE, NO), Jeremy Wade (USA), Ted Stoffer (BE, USA), Cie Willi Dorner (AT ), Cie Laroque (AT), editta braun (AT), Cie Guillermo Weickert (ES), Cie Lanònima Imperial (ES), Natalia Jiménez (ES), Grupa LaBolsa (ES) i Thomas Hauert (CH / BE ) W&M Physical Theatre. Od 2007 roku Iris tworzy własne choreografie jest zainteresowana interdyscyplinarną i międzykulturową współpracą badającą ekspresję ciała pod różnymi kątami. W 2011 r. została zaproszona do wzięcia udziału w cyklicznych warsztatach "Carte Blanche", w "The Place" w Londynie, w czasie których współpracowała Rui Hortą. W tym czasie Iris rozpoczyna także swój eksperyment dotyczący „badania niedoskonałości” polegający na badaniu reakcji publiczności zapraszanej do wzięcia udziału w spektaklu na żywo. W 2012 roku Iris rozpoczyna współpracę z Natalią Jiménez. Razem tworzą L_ENTES spektakl, który analizuje temat ludzkiej percepcji. W 2015 roku powstaje choreografia pt: „The measure of disorder” inicjatywa grupy LaBolsa, w której skład wchodzą niezależni wykonawcy Cecilia Colacrai, Anna Rubirola, Mireia de Querol, Natalia Jimenez, Federica Porello, Xavi Moreno i Iris Heitzinger . Do tej pracy zapraszają belgijskiego choreografa, Thomasa Hauerta. Jej najnowszy spektakl pt,: ”Wallflowering” jest duetem stworzonym wraz z szwajcarską aktorką i reżyserem teatru Françoise Boillat, prezentowany w koprodukcji z ARGEkultur / Salzburg.


Bilety:

Normalne 35 zł 

Ulgowe 25 zł 

Dodatkowe informacje:

Kurator festiwalu: Jadwiga Majewska 

 

Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Patroni medialni:

20 Maja 2017 godzina 19.00

Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej