Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
2018.01.06

Państwo versus Kościół. Spotkanie z księdzem Adamem Bonieckim

Małopolski Ogród Sztuki zaprasza na rozmowę Pawła Świątka, reżysera spektaklu "Bolesław Śmiały" z ks. Adamem Bonieckim w dniu 17 stycznia 2018 roku. Spektakl rozpoczyna się o godz. 19:00, spotkanie odbędzie się po jego zakończeniu, około godz 20.30. Wstęp wolny. UWAGA! Pierwszeństwo udziału w spotkaniu mają widzowie spektaklu.

W Polsce napięcie między polityką a kościołem od zawsze było obecne, jednak rzadko bywało ujawnione równie mocno, a jednocześnie równie poetycko, jak w dramacie „Bolesław Śmiały” Stanisława Wyspiańskiego na przykładzie konfrontacji biskupa Stanisława i króla Bolesława Śmiałego. Zarówno król jak i biskup posiadali duży wpływ na obraz państwa polskiego - zarówno społeczny, jak i polityczny. Ich konflikt oparty na wzajemnej niechęci doprowadził do ponad stuletniej utraty korony. 

„Bolesław Śmiały” to próba oglądu tego, co się dzieje z władzą, która czuje się zbyt pewnie mając przekonanie o własnej sile. Buta i pycha władzy pobudza do rozmowy na aktualne tematy. Czy kościół powinien wpływać na państwo? Do czego ten wpływ prowadzi? Czy prawo moralne może stać ponad prawem świeckim i zasadami życia publicznego? 

Na te i inne tematy z księdzem Adamem Bonieckim, prezbiterem zakonu Marianów, byłym redaktorem naczelnym „Tygodnika Powszechnego” porozmawia Paweł Świątek, reżyser przedstawienia o królu Bolesławie Śmiałym.Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej