Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
2017.11.10

Bolesław Śmiały. Zobacz oryginalne kostiumy projektu Wyspiańskiego!

Nowa adaptacja dramatu Wyspiańskiego jest okazją do przypomnienia sobie tej pierwszej, sprzed ponad 100 lat. "Bolesław Śmiały" wraca na scenę teatru, w którym niegdyś miała miejsce jego prapremiera. We foyer Małopolskiego Ogrodu Sztuki pojawią się wyjątkowe pamiątki po tamtym wydarzeniu.

 

Scena przy placu Świętego Ducha odegrała ważną rolę w karierze Stanisława Wyspiańskiego. Tu właśnie wystawiano po raz pierwszy jego przełomowe dramaturgiczne dzieła: "Warszawiankę", "Wesele" i "Wyzwolenie". Na deskach krakowskiego teatru (zwanego wówczas Teatrem Miejskim) miała miejsce także prapremiera utworu trochę mniej znanego, ale docenionego po latach - dramatu "Bolesław Śmiały". Dzisiaj, gdy nową adaptację dzieła przygotowuje tutaj Paweł Świątek, warto przypomnieć o tamtej prapremierze. Przypomnieć i zobaczyć na własne oczy pozostałe po niej pamiątki.

 

Prapremiera "Bolesława Śmiałego" odbyła się 7 maja 1903 roku. Reżyserami spektaklu byli Adolf Walewski i Józef Sosnowski. Ten drugi wcielił się także w tytułową postać dramatu. Wyspiański miał swój osobisty wkład w przygotowanie spektaklu. Zamysł inscenizacyjny, scenografia oraz kostiumy powstały według jego własnych projektów, pod kierunkiem dekoratora Jana Spitziara. Za umieszczone na strojach aktorów i rekwizytach malowidła odpowiadały Bronisława Rychter- Janowska i Lucyna Kotarbińska (prywatnie, żona ówczesnego dyrektora teatru - Józefa Kotarbińskiego).

 

Po historycznej prapremierze pozostały w teatralnych archiwach cenne pamiątki. To nie tylko oryginalne kostiumy, ale też jeden z oryginalnych egzemplarzy przepisanego ręcznie dramatu. Zawiera on autorskie poprawki samego Wyspiańskiego oraz uwagi twórców adaptacji.

 

Obie pamiątki będzie można zobaczyć na własne oczy przy okazji wspomnianej premiery spektaklu Pawła Świątka. Ma ona miejsce już 9 listopada w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Na terenie foyer pojawią się oryginalne kostiumy projektu Wyspiańskiego (wypożyczone ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa) oraz egzemplarz "Bolesława Śmiałego", znajdujący się w archiwach Biblioteki Teatru im. J. Słowackiego

 

W ten sposób historia zatacza koło. Nowatorskiej inscenizacji dramatu towarzyszy symboliczny powrót do okresu jego narodzin. Zapraszamy do MOS-u od 9 do 15 listopada. To jedyna okazja zobaczenia niepowtarzalnych pamiątek po historycznej teatralnej premierze. Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej
Znajdź nas na:
Bądź na bieżąco:
Kontakt więcej